O nás:"Dobří holubi se vracejí"

O nás

Počátky chovatelství

V roce  1957 jsem   jako starší z bratrů Uherkových začal chovat poštovní holuby  na rodném domě v Kněžpoli. Holuby jsem získal od chovatelů Josefa Maliny a Aloise Hlavačky, kteří v té době patřili mezi špičkové chovatele. Jejich chov byl založen především z holubů Van der Espt od pana Kolaříka.
Po návratu z vojny jsem začal chovat výhradně standardní holuby, kteří pocházeli od tehdy nejúspěšnějších chovatelů standardních holubů pánů Kopálka, Chytila a Soukupa. Při návštěvě u pana Hanáka jsem poznal tzv. „zlatou páru“ – originál holubů Fabry, jejich potomky a celou řadu dalších linií evropské chovatelské špičky, Catrisse, Tremmery a další.
Se standardními holuby jsem dosáhl řadu pěkných umístnění, mimo jiné vítězství holubice na CV v Českých Budějovicích, vítězství holubice na CV v Uherském Hradišti a několik cen na celostátních výstavách. Uspěl jsem i na spartakiádě v Nitře s vítěznou holubicí a zúčastnil jsem se Olympiády v Tokiu.
Radikální zvrat nastal v mém chovu v roce 1987, kdy na celé čáře u mne zvítězili sportovní holubi nad standardními. Toto období považuji v mém holubářském životě za zásadní.  Díky dlouholetému přátelství s panem Boleslavem Novotným jsem se jeho prostřednictvím  seznámil s Dr. Josefem Arnoštem. Spolupracoval jsem i s dalšími chovateli výkonných holubů jako např. panem Kolaříkem, Ing. Březinou, panem Hrušákem a Šupkou. K mým nejbližším přátelům té doby patřil i pan Vybíral, se kterým jsem probíral všechny špičkové chovy a holuby jako byli Van der Espt, Van Bruaene a Fabry. Špičkové jedince těchto linií jsem získal taktéž u přátel Mirka Ševčíka, Františka Kubínka a Františka Taláka.
Mladší bratr Mirek se o holuby zajímal již jako malý "školáček". Po návratu z vojny a ukončení sportovních aktivit se vrací k holubaření.
V roce 1987 putují na kněžpolský holubník první Arnošti, Taláci, holubi Vybíralovi, Březinovi aj.
Od roku 1990 jsou naše chovatelské kroky společné, v týmu bří Uherkovi.


S pozdravem " LETU ZDAR"
                                            bří Uherkovi